2020 YILI SERMAYE PİYASASI KURULU DUYURU VE İLKE KARARLARI

Kurul Karar Organı’nın 09/01/2020 tarih ve 4/54 sayılı Kararı Uyarınca Yapılan Duyuru (2020/4 sayılı SPK Haftalık Bülteni’nde yayımlanmıştır.)

2020 YILI İÇİN BORSA ŞİRKETLERİNİN II-17.1 SAYILI KURUMSAL YÖNETİM TEBLİĞİ UYARINCA DAHİL OLDUKLARI GRUPLAR HAKKINDA DUYURU


Kurulumuzun II-17.1 sayılı Kurumsal Yönetim Tebliği’nin (Tebliğ) uygulanmasına yönelik olarak yapılan değerlendirmede; Tebliğ kapsamında, kurumsal yönetim ilkelerinden zorunlu olarak uygulanacak olanların belirlenmesi ve gözetiminde, payları Borsa İstanbul A.Ş. (BİAŞ) Yıldız Pazar ve Ana Pazar’da işlem gören halka açık ortaklıkların (Borsa Şirketleri), sistemik önemlerine göre piyasa değerleri ve fiili dolaşımdaki paylarının piyasa değerleri dikkate alınarak 2020 yılı için dahil oldukları gruplar aşağıda yer almaktadır:


1. Grup Şirketler

1) AG ANADOLU GRUBU HOLDİNG A.Ş.
2) AKBANK T.A.Ş.
3) ANADOLU EFES BİRACILIK VE MALT SANAYİİ A.Ş.
4) ARÇELİK A.Ş.
5) ASELSAN ELEKTRONİK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
6) AYGAZ A.Ş.
7) BİM BİRLEŞİK MAĞAZALAR A.Ş.
8) COCA-COLA İÇECEK A.Ş.
9) DOĞAN ŞİRKETLER GRUBU HOLDİNG A.Ş. (*)
10) EMLAK KONUT GAYRİMENUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş.
11) ENERJİSA ENERJİ A.Ş.
12) ENKA İNŞAAT VE SANAYİ A.Ş.
13) EREĞLİ DEMİR VE ÇELİK FARBİKALARI T.A.Ş.
14) FORD OTOMOTİV SANAYİ A.Ş.
15) HACI ÖMER SABANCI HOLDİNG A.Ş.
16) İSKENDERUN DEMİR VE ÇELİK A.Ş.
17) KARDEMİR KARABÜK DEMİR ÇELİK SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (**)
18) KOÇ HOLDİNG A.Ş.
19) KOZA ALTIN İŞLETMELERİ A.Ş.
20) KOZA ANADOLU METAL MADENCİLİK İŞLETMELERİ A.Ş. (*)
21) MİGROS TİCARET A.Ş.
22) OTOKAR OTOMOTİV VE SAVUNMA SANAYİ A.Ş. (*)
23) PEGASUS HAVA TAŞIMACILIĞI A.Ş.
24) PETKİM PETROKİMYA HOLDİNG A.Ş.
25) SASA POLYESTER SANAYİ A.Ş.
26) SODA SANAYİİ A.Ş.
27) ŞOK MARKETLER TİCARET A.Ş.
28) TAV HAVALİMANLARI HOLDİNG A.Ş.
29) TEKFEN HOLDİNG A.Ş.
30) TOFAŞ TÜRK OTOMOBİL FABRİKASI A.Ş.
31) TRAKYA CAM SANAYİİ A.Ş.
32) TURKCELL İLETİŞİM HİZMETLERİ A.Ş.
33) TÜPRAŞ-TÜRKİYE PETROL RAFİNERİLERİ A.Ş.
34) TÜRK HAVA YOLLARI A.O.
35) TÜRK TELEKOMÜNİKASYON A.Ş.
36) TÜRK TRAKTÖR VE ZİRAAT MAKİNELERİ A.Ş. (**)
37) TÜRKİYE GARANTİ BANKASI A.Ş.
38) TÜRKİYE HALK BANKASI A.Ş.
39) TÜRKİYE İŞ BANKASI A.Ş.
40) TÜRKİYE SINAİ KALKINMA BANKASI A.Ş. (**)
41) TÜRKİYE ŞİŞE VE CAM FABRİKALARI A.Ş.
42) TÜRKİYE VAKIFLAR BANKASI T.A.O.
43) ÜLKER BİSKÜVİ SANAYİ A.Ş.
44) VESTEL ELEKTRONİK SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (*)
45) YAPI VE KREDİ BANKASI A.Ş.


(*) 2019 yılı verileri üzerinden yapılan hesaplama neticesinde, 2020 yılından itibaren 1 inci gruba dahil edilmiştir.
 

(**) 2019 yılı verilerine göre 1 inci grup şartlarını sağlamamakla birlikte, II-17.1 sayılı Kurumsal Yönetim Tebliği'nin 5 inci maddesinin üçüncü fıkrası uyarınca 1 inci grupta yer almaya devam edecektir.
 

2. Grup Şirketler
1 ADANA ÇİMENTO SANAYİİ T.A.Ş.
2 AKÇANSA ÇİMENTO SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
3 AKENERJİ ELEKTRİK ÜRETİM A.Ş. (**)
4 AKİŞ GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş.
5 AKSA AKRİLİK KİMYA SANAYİİ A.Ş.
6 AKSA ENERJİ ÜRETİM A.Ş.
7 AKSİGORTA A.Ş.
8 ALARKO HOLDİNG A.Ş.
9 ALBARAKA TÜRK KATILIM BANKASI A.Ş.
10 ANADOLU ANONİM TÜRK SİGORTA ŞİRKETİ
11 ANADOLU CAM SANAYİİ A.Ş.
12 ANADOLU HAYAT EMEKLİLİK A.Ş.
13 AVİVASA EMEKLİLİK VE HAYAT A.Ş.
14 BEŞİKTAŞ FUTBOL YATIRIMLARI SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (**)
15 BİZİM TOPTAN SATIŞ MAĞAZALARI A.Ş. (**)
16 BORUSAN MANNESMANN BORU SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
17 BRİSA BRIDGESTONE SABANCI LASTİK SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (**)
18 ÇİMSA ÇİMENTO SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (**)
19 DOĞUŞ OTOMOTİV SERVİS VE TİCARET A.Ş. (**)
20 EGE ENDÜSTRİ VE TİCARET A.Ş.
21 EİS ECZACIBAŞI İLAÇ, SINAİ VE FİNANSAL YATIRIMLAR SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
22 FENERBAHÇE FUTBOL A.Ş.
23 GLOBAL YATIRIM HOLDİNG A.Ş.
24 GOODYEAR LASTİKLERİ T.A.Ş. (**)
25 GÖZDE GİRİŞİM SERMAYESİ YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş.
26 GÜBRE FABRİKALARI T.A.Ş.
27 HEKTAŞ TİCARET T.A.Ş. (*)
28 ICBC TURKEY BANK A.Ş. (*)
29 İPEK DOĞAL ENERJİ KAYNAKLARI ARAŞTIRMA VE ÜRETİM A.Ş.
30 İŞ FİNANSAL KİRALAMA A.Ş. (*)
31 İŞ GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş.
32 İŞ YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (*)
33 KORDSA TEKNİK TEKSTİL A.Ş.
34 LOGO YAZILIM SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
35 MAVİ GİYİM SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
36 MLP SAĞLIK HİZMETLERİ A.Ş.
37 NET HOLDİNG A.Ş.
38 PARSAN MAKİNA PARÇALARI SANAYİİ A.Ş.
39 POLİSAN HOLDİNG A.Ş.
40 QNB FİNANSBANK A.Ş. (**)
41 SELÇUK ECZA DEPOSU TİCARET VE SANAYİ A.Ş.
42 ŞEKERBANK T.A.Ş.
43 TORUNLAR GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş.
44 TUKAŞ GIDA SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (*)
45 VERUSA HOLDİNG A.Ş.
46 YENİ GİMAT GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş.
47 ZORLU ENERJİ ELEKTRİK ÜRETİM A.Ş.


(*) 2019 yılı verileri üzerinden yapılan hesaplama neticesinde, 2020 yılından itibaren 2 nci gruba dahil edilmiştir.
 

(**) 2019 yılı verilerine göre 2 nci grup şartlarını sağlamamakla birlikte, II-17.1 sayılı Kurumsal Yönetim Tebliği'nin 5 inci maddesinin üçüncü fıkrası uyarınca 2 nci grupta yer almaya devam edecektir.
 

3. Grup Şirketler
 

Payları BİAŞ Yıldız Pazar ve Ana Pazar’da işlem gören ortaklıklardan 1 inci veya 2 nci grupta yer almayanların tamamı.

Kurul Karar Organı’nın 30/01/2020 tarih ve 8/164 sayılı Kararı Uyarınca Yapılan Duyuru (2020/4 sayılı SPK Haftalık Bülteni’nde yayımlanmıştır.)

TFRS 10 Konsolide Finansal Tablolar Standardı Kapsamında Yatırım İşletmesi Konsolidasyon İstisnasına İlişkin Duyuru


Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu tarafından 05.03.2014 tarih ve 28932 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 13 Sıra Nolu "Türkiye Muhasebe Standartları Hakkında Tebliğlerde Değişiklik Yapılmasına İlişkin Tebliğ" ile "Türkiye Finansal Raporlama Standardı 10 Konsolide Finansal Tablolar Standardı"nda (TFRS 10) yapılan değişiklik ile getirilen ve 31.12.2013 tarihinden sonra başlayan raporlama dönemi finansal tablolarından itibaren geçerli olan yatırım işletmesi konsolidasyon istisnası uygulamasında tereddütler yaşandığı anlaşılmaktadır. Bu kapsamda, TFRS 10’daki yatırım işletmesi istisnasının uygulamasına açıklık getirmek üzere bu duyuru yapılmıştır.


TFRS 10 hükümleri esas olmakla birlikte, Kurulumuzun II-14.1 sayılı “Sermaye Piyasasında Finansal Raporlamaya İlişkin Esaslar Tebliği”nin 5’inci maddesinin ikinci fıkrası kapsamında, yatırım işletmesi istisnasının ihraççılar ve sermaye piyasası kurumları bakımından uygulanmasında; TFRS 10’nun 27 ve 28’inci maddeleri, TFRS 10 karar gerekçeleri ve TFRS 10’un uygulama rehberi hükümleri uyarınca, aşağıdaki yatırım işletmesi tanımına ilişkin birinci aşama unsurlarının tamamının sağlanması gerekmekte olup, ikinci aşama unsurları ise yatırım işletmesinin belirgin özelliklerinin taşınıp taşınmadığı değerlendirilirken dikkate alınmalıdır.


A) Birinci Aşama
 

1) Yatırım yönetimi hizmeti sunmak amacıyla bir veya birden fazla yatırımcıdan fon elde etmek: Bir işletmenin yatırım işletmesi olabilmesi için öncelikle, faaliyet (iş) amacı yatırım yönetimi hizmeti sunmak olmalıdır. Yatırım yönetimi hizmeti, bir portföy dahilinde işletme paylarına yapılan yatırımların yönetilmesini de içerir. Söz konusu hizmet ilgili işletmeyi diğer işletmelerden farklılaştıran bir özelliktir. Burada işletmenin amacı, yalnızca sermaye (değer artış) kazancı veya yatırım geliri (kar payı, faiz, kira vb.) ya da her ikisini birden elde etmek üzere yatırım yapmak ve bu yatırımlar için yatırımcılardan fon temin etmek olmalıdır. Söz konusu yatırımlar, ülkemiz uygulamaları bakımından sermaye veya kar payı geliri sunan başka işletmelerin paylarına yatırımları da içerebilir. Ayrıca, bir işletmenin yatırım işletmesi olarak değerlendirilmesinde; yatırım yönetimi hizmeti vermek amacı doğrultusunda yatırımcılardan fon temin ediyor olması da önemli bir kriterdir. Bu kriter ilgili işletme tarafından pay veya diğer sermaye piyasası araçlarına yönelik yapılacak halka arz gibi satış çağrıları yoluyla sağlanabilir.


2) Yatırımcılarına, iş amacının fonları yalnızca sermaye kazancı veya yatırım geliri ya da her ikisini birden elde etmek üzere yatırım yapmak olduğunu taahhüt etmek: Diğer işletmelerin paylarına yatırım yapan bir işletmenin yatırım işletmesi olabilmesi için yatırımcılarına iş amacının diğer işletmelerin paylarına yaptığı yatırım sonucunda sermaye kazancı veya kar payı ya da her ikisini birden elde etmek olduğunu taahhüt etmelidir. Dolayısıyla, işletmenin diğer işletmelerin paylarından elde ettiği gelirler sadece sermaye kazancı veya kar payı veya her ikisinden birden oluşmalıdır. Diğer taraftan, işletmenin veya işletmenin dahil olduğu grubun başka bir üyesinin, bu işletmenin yatırımlarından yatırım yapılan işletmeyle ilişkili olmayan diğer tarafların ulaşamayacağı başka faydalar elde etmesi veya elde etme amacına sahip olması durumunda, söz konusu işletme yalnızca sermaye kazancı veya yatırım geliri ya da her ikisini birden elde etmek üzere yatırım yapmamaktadır. Dolayısıyla, yatırım yapılan işletmeden, sermaye kazancı veya kar payının ötesine geçen faydalar elde edildiğinde ya da bu tür bir amaç güdüldüğünde, işletme, yatırım işletmesi tanımını karşılayamayacaktır. Örneğin; kendisi yatırım yaptığı işletmeler ile birlikte ürün geliştirme, üretme veya pazarlama amacı bulunan işletme, bu durumda yatırımlarının yanı sıra geliştirme, üretim ve pazarlama faaliyetlerinden de getiri elde edeceğinden yatırım işletmesinin tanımıyla uyumlu olmayan bir amaca sahip olacaktır. Yatırım yapılan işletmelerden elde edilen sermaye kazancını veya kar payını en üst seviyeye çıkarmak amacıyla gerçekleştirilmesi ve ayrı bir önemli işletme faaliyeti olmaması veya işletmeye ayrı önemli bir gelir kaynağını oluşturmaması koşuluyla yatırım işletmesi doğrudan veya bağlı ortaklıkları vasıtasıyla yatırım yapılan işletmeye yönetim hizmetleri, danışmanlık ve finansal destek (kredi, sermaye taahhüdü veya teminat gibi) sağlayabilir.
 

Bir işletmenin iş ve yatırım amacının ne olduğu esas olarak esas sözleşmesinden anlaşılmakla birlikte, yatırım planları, halka arz duyuruları, işletme tarafından dağıtılan yayınlar ve diğer kurumsal belgeler veya ortaklık belgeleri gibi belgeler, genel olarak bir işletmenin iş amacına ilişkin kanıt sağlar. Bu nedenle, iş ve yatırım amacının elde edilen fonların yalnızca sermaye kazancı veya kar payı ya da ikisini birden elde etmek üzere yatırım yapmak olduğunu gösterecek şekilde anılan belgeler yoluyla açıkça ifade edilmediği durumlarda, ilgili işletmenin yatırım işletmesi olduğundan söz edilmesi mümkün değildir.


Yatırım işletmeleri, holdingler gibi uzun vadeli stratejik yatırımlar veya uzun vadeli stratejik yatırım gerektiren sektörlerde faaliyet gösteren şirketlere yatırım yapmazlar. Yatırım işletmelerinin yatırımlarını belirsiz süre için elde tutmayı planlamayıp bunları sınırlı bir süre için elde tutması, bu işletmeleri diğer işletmelerden ayıran önemli bir özelliktir. Diğer işletmelerin paylarına yapılan yatırımları elde tutma süresinin belirsiz olma ihtimali olduğundan, yatırım işletmesinin bu yatırımların tamamından (veya tamamına yakınından) ortaya çıkan sermaye kazancını nasıl gerçekleştirmeyi planladığını belgeleyen bir çıkış stratejisi bulunmalıdır. Yatırım işletmesinin her bir yatırım için özel bir çıkış stratejisini belgelemesi gerekli olmamakla birlikte farklı yatırım türleri veya portföyleri itibarıyla yatırımlardan çıkmak için gerçekçi bir zaman dilimini de içeren farklı muhtemel stratejiler belirlemesi gerekmektedir.
 

Çıkış stratejileri yatırımın türüne göre değişebilir. Payların halka arzı, nitelikli yatırımcılara satışı veya tahsisli satışı, işletmenin ticari satışı, ortaklık paylarının yatırımcılara dağıtımı ve varlıkların satışı çıkış stratejisi örnekleri arasındadır.
 

3) Yatırımlarının tamamının (veya tamamına yakınının) performansını gerçeğe uygun değer esası üzerinden ölçmek ve değerlemek: Yatırımların tamamı veya tamamına yakınının performansının gerçeğe uygun değer esası üzerinden ölçümü, yatırım işletmesi tanımının önemli bir unsurudur. Çünkü, yatırımların performansının gerçeğe uygun değer esası üzerinden ölçülmesi ve değerlenmesi, bağlı ortaklıkların konsolide edildiği veya iştirakler ve iş ortaklıklarındaki paylar için özkaynak yönteminin kullanıldığı durumlara göre ihtiyaca daha uygun bilgi sağlar. Bu amaçla, yatırım işletmesi, TMS/TFRS’lerin zorunlu kıldığı veya izin verdiği her durumda yatırımlarını gerçeğe uygun değeri üzerinden raporlar. Yatırım işletmesi yöneticilerine, yatırım kararlarında ve yatırım performansının değerlendirilmesinde öncelikli ölçüm yöntemi olarak gerçeğe uygun değere ilişkin bilgiler raporlanır. Yatırım işletmesinin paylarının değeri, yatırım yaptığı işletmelerin faaliyetlerinden ziyade doğrudan gerçeğe uygun değerine göre belirlenir.


B) İkinci Aşama
 

1) Birden fazla yatırıma sahip olma: Yatırım işletmesi, riskini dağıtmak ve getirilerini maksimum kılmak için birden çok yatırımı elinde tutmalıdır. Yatırım işletmesi, yatırım portföyünü doğrudan veya birden çok yatırımı elinde tutan diğer yatırım işletmesinde tek bir yatırım yaparak dolaylı olarak oluşturabilir. Belirli durumlarda yatırım işletmesinin (kuruluş döneminde olması, elden çıkarılan yatırımların yerine henüz yenisinin yapılmaması, yatırımlar için fon toplama sürecinde bulunması veya tasfiye sürecinde bulunması gibi) tek bir yatırımı da olabilir.
 

2) Birden fazla yatırımcıya sahip olma: Yatırım işletmesinin genellikle bireysel olarak erişemeyebilecekleri yatırım fırsatlarına ve yatırım yönetimi hizmetlerine ulaşmak için fonlarını bir araya getiren birçok yatırımcısı bulunmalıdır. Birçok yatırımcıya sahip olunması, yatırım işletmesinin veya yer aldığı grubun diğer üyelerinin sermaye kazancı veya yatırım geliri dışında faydaları elde etme ihtimalini azaltır. Diğer taraftan, yatırım işletmesi yatırım fonları gibi geniş bir yatırımcı grubunun çıkarlarını temsil eden veya katkı sağlayan tek bir yatırımcı için veya bu yatırımcı tarafından kurulabilir. Belirli durumlarda (ilk halka arz dönemi veya tasfiye süreci gibi) tek bir yatırımcısı da olabilir.


3) İlişkili tarafı olmayan yatırımcılara sahip olma: Yatırım işletmesinin kendisinin veya içerisinde yer aldığı grubun diğer üyelerinin ilişkili tarafı olmayan birden çok yatırımcısı bulunmalıdır. Birçok yatırımcıya sahip olunması, yatırım işletmesinin veya yer aldığı grubun diğer üyelerinin sermaye kazancı veya yatırım geliri dışındaki faydaları elde etme ihtimalini azaltır.
 

4) Özkaynak veya benzeri paylar şeklinde ortaklık paylarına sahip olma: Yatırım işletmesi, özkaynak veya benzeri paylar şeklinde ortaklık paylarına sahip olmalıdır. Yatırım işletmesi zorunlu olmamakla birlikte genellikle ayrı bir tüzel kişiliğe haizdir. Ortaklık payları, yatırım işletmesinin net varlıklarının nispi bir payını yansıtan özkaynak veya katılım payları gibi benzer paylar şeklindedir. Diğer taraftan, yatırımcıların sınıflamaya tabi tutularak, belirli yatırım veya yatırım gruplarında veya net varlıklar üzerinde farklı oranlarda hakka sahip olması, bir işletmenin yatırım işletmesi olmasını engellemez.
 

Kurul Karar Organı’nın i-SPK 52.4.v (13/02/2020 tarih ve 10/232 s.k.) sayılı İlke Kararı (2020/4 sayılı SPK Haftalık Bülteni’nde yayımlanmıştır.)


i) Kurulumuzun i-SPK.52.4 (20.06.2014 tarih ve 19/614 s.k.) sayılı İlke Kararı olarak kabul edilen “Yatırım Fonlarına İlişkin Rehber”in (Rehber), “4.7. Para Piyasası Fonlarına İlişkin Esaslar” başlıklı bölümü yürürlükten kaldırılmıştır.


ii) Para piyasası fonları Kurulumuzun III-52.1 sayılı Yatırım Fonlarına İlişkin Esaslar Tebliği’nde (Tebliğ) ve fon bilgilendirme dokümanlarında belirtilen sınırlamalara tabidir.
 

iii) İşbu kararın yayım tarihi itibariyle para piyasası fonlarının portföylerinde yer alan mevduat ve katılma hesabı yatırımlarının Tebliğ’in 17 nci maddesinin beşinci fıkrasında belirtilen oranları aşması halinde, yeni bir yatırım yapılmamak kaydıyla, anılan hesapların vade sonuna kadar söz konusu aşım Tebliğ’in 17 nci maddesinin beşinci fıkrasına aykırılık olarak değerlendirilmez.
 

iv) Rehber’in 4.7. nolu maddesinin yürürlükten kaldırılması ile oluşacak fon portföy yapısı değişikleri nedeniyle para piyasası fonu karşılaştırma ölçütlerinde/eşik değerlerinde kurucular tarafından değişiklik yapılabilir. Bu kapsamda, fon izahname ve yatırımcı bilgi formlarında yapılan değişiklikler ilgili düzenlemelerde yer alan ilan ve tescil işlemleri yerine getirilerek yürürlüğe konur.
 

Kurul Karar Organı’nın i-SPK.48.6.a (13/02/2020 tarih ve 10/230 s.k.) sayılı İlke Kararı (2020/4 sayılı SPK Haftalık Bülteni’nde yayımlanmıştır.)
 

Kurulumuzun i-SPK.48.6 (01.03.2018 tarihli ve 9/316 s.k.) sayılı İlke Kararı’nın (b) bendinde yer alan “Portföydeki mevcut girişim şirketinin şirket merkezinin yurtdışına taşınması halinde, bu şirketin paylarına yapılan yatırımın da (a) bendi kapsamında değerlendirilmesine” ifadesinin “Portföydeki mevcut girişim şirketinin operasyonel faaliyetlerini büyütmek amacıyla şirket merkezini yurtdışına taşımak ve/veya yurtdışında yeni bir şirket kurmak suretiyle faaliyetlerine devam etmesi halinde, bu şirketin paylarına yapılan yatırımın (a) bendi kapsamında değerlendirilmemesine” şeklinde değiştirilmesine karar verilmiştir.

Kurul Karar Organı’nın i-SPK.52.5.a (13/02/2020 tarih ve 10/230 s.k.) sayılı İlke Kararı (2020/4 sayılı SPK Haftalık Bülteni’nde yayımlanmıştır.)


Kurulumuzun i-SPK.52.5 (01.03.2018 tarihli ve 9/316 s.k.) sayılı İlke Kararı’nın (b) bendinde yer alan “Portföydeki mevcut girişim şirketinin şirket merkezinin yurtdışına taşınması halinde, bu şirketin paylarına yapılan yatırımın da (a) bendi kapsamında değerlendirilmesine” ifadesinin “Portföydeki mevcut girişim şirketinin operasyonel faaliyetlerini büyütmek amacıyla şirket merkezini yurtdışına taşımak ve/veya yurtdışında yeni bir şirket kurmak suretiyle faaliyetlerine devam etmesi halinde, bu şirketin paylarına yapılan yatırımın (a) bendi kapsamında değerlendirilmemesine” şeklinde değiştirilmesine karar verilmiştir.
 

 
 

PRM Finans | SPK | GYO | GYF | PYŞ | İstanbul